Duyurular

Resim_Yarışması_Şartname_2021_Güncel

Bodrum Deniz Müzesi Yayınları
Bodrum Deniz Müzesi, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 20, 27-28 Haziran 2020 günleri, “LGS ve YKS Tedbirleri” konulu genelgeye istinaden ziyarete kapalı olacaktır.

Resim Yarışması Şartname 2020-Güncellenen

Dünya genelinde yayılım gösteren COVID-19 virüsü tehdidinin, toplum sağlığı açısından oluşturduğu risk durumu nedeniyle 1 Haziran 2020 tarihine kadar açılışımızı ötelemiştik. Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü denetiminde, Bodrum Belediyesi’ne bağlı faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü uyarınca hazırlanan “Müze ve Örenyerlerinde Covid-19 Kapsamında Alınması Gerekli Tedbirlere İlişkin Eylem Planı”na göre oluşturduğumuz “Bodrum Deniz Müzesi Pandemi Sonrası Normalleşme Eylem Planı” dahilinde hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan bilgilendirmeye göre normalleşme sürecinde müzeler 10.00-17.00 arasında ziyarete açık bulunacaktır. Buna göre, Bodrum Deniz Müzesi de 10.00-17.00 arasında ziyarete açık bulunacaktır. Bodrum Deniz Müzesi Pazartesi günleri ziyarete kapalı olacaktır.

Pandemi Sonrası Normalleşme Eylem Planı kapsamında Bodrum Deniz Müzesi’nde uygulanacak kurallar şöyledir:

– Bodrum Deniz Müzesi’ne kabul edilebilecek azami ziyaretçi sayısı 55 kişidir.

– Ziyaretçilerin, müzeye girişten itibaren güvenli mesafe ve hijyen kurallarına uymaları gerekmektedir.

– Ziyaretçilerin, müzeye girişten itibaren,1.5 metre sosyal mesafe ve birey çevresinde 4 m2 alan kalacak şekilde oluşturulmuş zemin yönlendirme işaretlerine (güvenli mesafe şeritleri) uymaları zorunludur.

– Müze giriş kısmı, bilet gişesi alanına 1 kişilik alan tanımlanmıştır. Ziyaretçiler müzeye teker teker alınacaktır.

– Girişte ziyaretçilerin isim, telefon ve e-posta bilgileri alınacaktır.

– Müzeye  maskesiz ziyaretçi alınmayacaktır.

– Girişte ateş ölçme ve gözleme dayalı hastalık belirtisi kontrolü yapılacaktır. Şüpheli bir durumda ziyaretçi müzeye alınmayacaktır ve sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir.

– Ziyaretçiler müze zemininde oklarla belirtilmiş güvenli rotayı takip ederek müzeyi gezebilirler.

– Müze girişinden ok işaretlerini takip ederek üst kata yönlenen ziyaretçi, üst katta yine tek bir rotayı takip ederek, aşağı kata inip, hızlı çıkış okuyla müze mağazasına yönlendikten sonra müzeden çıkış yapabilecektir.

– Ziyaretçilerin, Sağlık Bakanlığınca ve müze yönetimince hazırlanan Covid-19 ve hijyen uygulamalarına yönelik uyarı ve bilgi panolarında yer alan kurallara uymaları zorunludur. Kurallara uyulmadığı takdirde müze personelince ziyaret sonlandırılacaktır.

– Rehberli turlar kabul edilmeyecektir.

– Müzede gerçekleşen etkinlikler, belirlenecek süreye kadar yapılmayacaktır.

– Müze mağazası sosyal mesafe kuralları geçerli olmak suretiyle açık olup, satın alma işlemlerinin mümkün olduğunca para kullanmadan yapılması önerilmektedir.

DÜZYAZI YARIŞMASI SONUÇLARI

alt=”” width=”240″ height=”300″ class=”alignnone size-medium wp-image-2049″ />Düzyazı Yarışması Koşullar

Resim Yarışması Şartname 2020

ÜNLÜ GRAFİK TASARIMCI MÜZE LOGOSUNU TASARLADI

Bodrum Deniz Müzesi logosu Türkiye’de logo ve kurum kimliği konusunda iş üreten ve çalışmalarını Bodrum’dan sürdüren ünlü grafik tasarımcı tarafından yeniden tasarlandı. Özel Müze statüsünde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, kurum olarak Bodrum Belediyesi’ne bağlı olan Bodrum Deniz Müzesi, görsel kimliğini yeniledi.

Arçelik, Beko gibi Arçelik’e bağlı markaların (Grundig, Arctic vb.) Koç Holding ve Topluluk şirketlerinin bir çoğunun (Tüpraş, Setur, Divan, Tofaş-Fiat-Alfa Romeo vb.) Vehbi Koç Vakfı ve bağlı kuruluşların (Koç Üniversitesi, Amerikan Hastanesi Bodrum, Arter vb.), Anadolu Grubu, Efes Pilsen, Fida Film ve daha bir çok önemli kurumun kimlik çalışmalarını hazırlayan Serdar Benli, tasarladığı Bodrum Deniz Müzesi logosuyla ilgili şunları söyledi.

“Bodrum Deniz Müzesi sadece gulet, tirhandil, gangava modellerinin, birkaç kabuk, birkaç süngerin sergilendiği bir müze değil. Tekne imal eden ustaların hayatından, teknelerin modellerine, süngercilikle ilgili bilgilere ve örneklere, Halikarnas Balıkçısı Özel Koleksiyonu’na, en önemlisi de dünyanın sayılı deniz kabuğu koleksiyonlarından olan Hasan Güleşçi koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Gelişime ve büyümeye açık müzenin geleceği şekillenirken, görsel kimliğinin de buna önceden hazırlanması gerekiyordu. Bu konuda müze yönetiminden destek talebi geldiğinde hiç düşünmeden evet dedim.

Müzenin yapısı, tek bir sembolle müzeyi ifade etmeye yetmeyecekti. Hangi unsuru öne çıkarırsam çıkarayım diğeri eksik olacağından harflerdeki uyumu yakalayınca harflerden bir sembol tasarlamaya başladım. Bodrum, turizmimizin göz bebeği bir belde olduğundan ve müzenin uluslararası önemi, sembolü Bodrum Maritime Museum kelimelerinin baş harflerinden tasarlamamı gerektirdi. Olabildiğince yalın bir sembol tasarlamaya çalıştım. Logo, kullanıldığı yerde kurumu net, açık bir şekilde anlatabilmeli, akılda kalabilmeli. Zaman içinde bu sembolün, müzenin açık adı olmaksızın, tek başına kullanıldığında da müzeyi hatırlatan güçlü bir imge olarak kalacağını öngörüyorum.”

 

1.BODRUM DENİZ MÜZESİ RESİM YARIŞMASINI KAZANAN ÖĞRENCİLER

1. Başarı Ödülü / Mavi Yolculuk, Eda Kallemoğlu, “Balıkçı’nın Bodrumu”, 7-C, TED Bodrum Koleji
2. Başarı Ödülü / Sualtı Fotoğraf Makinesi Defne Tahsin, 8-B, Mahinur Cemal Uslu Ortaokulu
3. Başarı Ödülü / Yelken Kursu Leyla Bener, “Anlatmak İçin Yaşamak” 8-B, TED Bodrum Koleji
Mansiyon 1 Nehir Erdoğan, 7-D, Özel Bodrum Fen Bilimleri Ortaokulu
Mansiyon 2 Canda Deniz 7-B, Bahçeşehir Koleji
Mansiyon 3 Nehir Öztürk, ” Balıkçı ve Bodrum”, 7-D, TED Bodrum Koleji
 
Ödül almaya hak kazanan öğrenciler, en geç 24 Mayıs 2019 günü saat 17.00’ye kadar, 0252 316 33 10 numaralı telefondan Bodrum Deniz Müzesi yetkililerini bilgilendirmeli ve ayrıca bodrumdenizmuzesi@gmail.com  e-mail adresine yazılı olarak bildirmelidir.  24 Mayıs 2019 tarihi saat 17.00’e kadar katılıma dair herhangi bir bildirim yapılmazsa, o öğrencinin yerine yedek listeden başka bir öğrenci ödülü almaya hak kazanacaktır.

Yarışmaya katılan resimler 1-2 Haziran tarihleri arasında Bodrum Deniz Müzesi’nde sergilenecektir. Ödüller, 1 Haziran tarihinde yapılacak Sergi Açılışı’nda kazananlara takdim edilecektir. Sergi açılışının saati, web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.İlk 3 başarı ödülü dışında, mansiyon alan 3 resim için ayrı ödüller; katılan tüm öğrencilere ise katılım sertifikası verilecektir.Yarışmayı kazanan çocuklara, Şartname’nin “hediyeler” kısmında yazan hediyeler hediye edilecek, ödül töreni sonunda ise sertifika verilecektir. Her katılımcıya sertifika verilecektir.Sağlık sorunu dışında ödül törenine katılmayan öğrenci, ödülü kazanma hakkından feragat etmiş olduğunu kabul eder. Bu durumda yedek listeden seçilerek yarışmaya katılan öğrenci, ödülünü almaya hak kazanır. Sağlık sorunu sebebi ile ödül törenine katılamayan öğrenciye, sağlık sorunu ile ilgili raporunu Bodrum Deniz Müzesi’ne ibraz etmesi halinde, ödülü, 2019 Haziran ayı içinde takdim edilecektir.

Scroll to top