Hakkımızda

Müze’nin temelleri, 2010 senesinde, Bodrum Yat Festivali kapsamında Bodrum Kalesi önüne kurulan bir çadır içinde 18 adet Bodrum Tipi tekne modelinin sergilenmesiyle atılmıştır. Sonrasında, Bodrum Ticaret Odası’nın proje liderliği ve Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla, “Müze Projesi Tanıtım Sergileri”  olarak farklı illerde ve platformlarda Bodrum’u temsil etmiştir. Eski Bedesten binasının Müze olarak tahsis edilmesiyle de, 15 Ekim 2011 senesinde halkın ziyaretine açılmıştır.

Vizyonumuz

Bodrum’da yaşanmış denizcilik tarihine ait arşivimizi gün ışığına çıkartmak ve başvurulacak zengin bir bilgi kaynağına kavuşmaktır. Sahip olduğumuz koleksiyonu geliştirirken, günümüzden geleceğe aktarılacak yeni objelerin, tarihi belgelerin ve eserlerin temini ile muhafazasını sağlamaktır.

Hedefimiz

Bodrum denizcilik tarihinde önemli yeri olan tarihi belgeler, eserler ve objelerin tasnifi ile sergilenmesi, restorasyonu, konservasyonu, depolanması ve emniyetle saklanması faaliyetlerini yürütmektir.

Misyonumuz

Bodrum denizcilik tarihinin geçmişten günümüze intikal eden belgeleri, objeleri ve değerleri üzerinde deniz tarihimizi aydınlatacak bilimsel araştırmaları yaparak kültürümüze sahip çıkmak,

Bodrum’da yaşanmış denizcilik kültüründe çok önemli yeri olan süngercilik, balıkçılık ve taşımacılıkta kullanılmış, ilk ‘bodrum tipi’ teknelerin tanıtılmasını sağlamak,

Model teknelerin yapımındaki  çok özel ustalığı sergilemek, sahip olduğumuz bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması için profesyonel müzecilik anlayışına göre sergilenmelerini, korunmalarını ve depolanmalarını sağlamaktır.

PROJE

BODRUM BELEDİYESİ –  BODRUM TİCARET ODASI

Proje Ortakları

MUĞLA VALİLİĞİ İL ÖZEL İDARESİ
IMEAK DENİZ TİCARET ODASI BODRUM ŞUBESİ
DENİZCİLER DERNEĞİ
OASİS ALIŞVERİŞ KÜLTÜR VE EĞLENCE MERKEZİ
HASAN GÜLEŞÇİ

Müze Müdürü

SELEN CAMBAZOĞLU

Müze ve Proje Sergileri Sanat Yönetimi

SEMA SAGAT

Bilgi Panoları ve Fotoğraflar

ALİ KEMAL DENİZASLANI
ZEHRA DENİZASLANI
TİMUÇİN BİNDER
MEHTAP KIRMACI

Grafik & Web Tasarım

ÜSTÜN TAVŞAN

Teknik Koordinasyon / Uygulama

ALP ERDOĞAN
METİN KOCAKAYA
ONUR KUŞÇU

 

 

Scroll to top